Phishing

Nepmails over DAC8 en je cryptobezit: zo herken je phishing namens de Belastingdienst

Oplichters misbruiken de DAC8-regels om via een DigiD-link je gegevens te ontfutselen. De Belastingdienst vraagt dat nooit per mail. Zo herken en meld je het.

Sinds 1 januari 2026 moeten cryptoplatforms gegevens over hun klanten doorgeven aan de Belastingdienst. Dat staat in de Europese regels DAC8. Oplichters misbruiken dat: ze sturen mails "namens de Belastingdienst" waarin je wordt gevraagd in te loggen en informatie over je crypto te geven.

Hoe de nepmails werken

Volgens de Belastingdienst werden alleen al in de eerste week van januari 2026 negen nieuwe varianten gemeld. De mails vragen je om via DigiD in te loggen en extra informatie over je cryptobezit te geven. In vervolgmails doen oplichters zich voor als medewerker van de Belastingdienst die een afspraak wil maken over je crypto. De Fraudehelpdesk verzamelt voorbeelden, met onderwerpen als "Actie vereist voor digitale bezittingen (DAC8)" en "Belangrijke informatie over DAC8 en uw crypto-bezittingen".

Zo herken je een nepmail

  • Er staat een link of knop in om "in te loggen met DigiD" of een "verplicht formulier" in te vullen.
  • Er wordt gedreigd met een boete, beslag of een deadline van enkele dagen.
  • Er wordt gevraagd naar je wallet, je seed phrase, je exchange-account of een screenshot van je saldo.
  • Het afzenderadres of de link wijkt af van belastingdienst.nl, al is dat soms moeilijk te zien.

Wat moet je doen?

  1. Klik niet op links en open geen bijlagen.
  2. Log alleen in via de website of app van de Belastingdienst die je zelf opent, nooit via een link in een mail.
  3. Deel nooit je seed phrase of herstelzin, met niemand. Geen enkele instantie heeft die nodig.
  4. Stuur de mail door naar valse-email@belastingdienst.nl.
  5. Heb je al gegevens ingevuld of geld overgemaakt? Neem direct contact op met je bank, verander je wachtwoorden en doe aangifte bij de politie.

Wat DAC8 wel betekent

Crypto hoort in Nederland al langer in box 3 van je aangifte. DAC8 zorgt er alleen voor dat de Belastingdienst gegevens van cryptoplatforms ontvangt, zodat het makkelijker wordt te controleren of crypto is opgegeven. De eerste rapportage, over 2026, moet uiterlijk 31 januari 2027 binnen zijn. Meer uitleg lees je in DAC8 uitgelegd.

Bronnen

  1. Belastingdienst: Let op valse e-mails over cryptobezit (15 januari 2026) (geraadpleegd 24 september 2026)
  2. Fraudehelpdesk: valse e-mails uit naam van de Belastingdienst (overzicht van voorbeelden) (geraadpleegd 24 september 2026)
  3. Fraudehelpdesk: valse e-mail 'DAC8 regelgeving' (geraadpleegd 24 september 2026)
  4. Belastingdienst: Meer zicht op cryptotransacties (DAC8) (geraadpleegd 24 september 2026)

Meer veiligheid

Alles bekijken →